شهر سرخ‌رود

سرخ‌رود یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر مرکز بخش سرخ‌رود شهرستان محمودآباد است. جمعیت بومی این شهر (بافت الف) حدود هفت هزار نفر می‌باشد. سرخ‌رود دارای ۳۹ روستاست. این شهر در ۶ کیلومتری غرب فریدون‌کنار و پانزده کیلومتری شرق محمودآباد در کنار دریای خزر و در انتهای مسیر رودخانهٔ هراز به دریای خزر قرار دارد.

کشاورزی (برنج)، ماهیگیری، صید پرندگان وحشی و باغداری مهم‌ترین شغل‌های ساکنان این شهر می‌باشد

بافت شهری

این شهر تازه‌بنیاد دارای دو بافت جدا از هم می‌باشد[نیازمند منبع] که شامل:
الف: شرق، غرب، کمربندی و وزراء محله که این یکی از سال ۱۳۸۵ به سرخرود ملحق گردید.
ب:محله خوش نشینهای معروف به خط دریا(بلوار دریا) در کنار ساحل خزر می‌باشد که در تعطیلات جمعیتی برابر با جمعیت کل سرخرود را در خود جای می‌دهد. در این منطقه تاسیسات صید ماهی قرار دارد که در فصل‌های مجاز صید در چند نوبت، صید ماهی صورت می‌گیرد که در زمان جمع آوری تور منظره جالبی برای گردشگران ایجاد می‌شود. هم اکنون یک جاده کمربندی برای اینکه مسافران عبوری به مقصد محمودآباد یا فریدونکنار نخواهند از ترافیک شهر عبور نمایند در شرف جدول گذاری و اسفالت شدن است.

دیدنی‌های شهر

از جمله دیدنی‌های شهر می توان به ساحل زیبا و ماسه ای آن اشاره نمود. همچنین در فصل سرد سال این شهر میزبان پرندگان مهاجر و کم یابی همچون درنای سیبری و قوهای آوازه خوان میباشد. از مکان‌های دیدنی دیگر می توان به تپه باستانی ملقب به قِلا کتی که بین روستای مریج محله و گل محله واقع شده است اشاره نمود.

/ 0 نظر / 13 بازدید