شهر گتاب

گَتاب از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر، در بخش گتاب شهرستان بابل قرار دارد. از روستاهای مهم بخش گتاب می‌توان به کاسمان کلا، آهنگرکلا، ولوکلا، اطاقسرا، درزیکلا، دونه سر، سرست وکفشگرکلا اشاره کرد.

جمعیت گتاب در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۶٫۹۵۶ نفر ومساحت آن12 کیلومتر مربع گزارش شده است [۱].

شهر گتاب در ۱۲ کیلومتری جنوب بابل قرار دارد. درتاریخ 20/4/1385 از دهستان به شهر تبدیل شده و به دو بخش پایین‌گتاب و بالاگتاب تقسیم می‌شود. یاد آور می شود آدرس وبگاه شهرداری گتاب http://www.shgatab.ir می باشد.همچنین پرتال جامع شهر گتاب به نشانیhttp://www.gatab.org به انجام وظایف اطلاع رسانی اوضاع گتاب وآگاهی از سایر موضوعات اجتماعی می پردازد.

گتاب ازدو واژه پارسی به نام گت ( به مفهوم بزرگ ) و آب، در مجموع آب بزرگ تشکیل شده است. درادبیات عامیانه باقی مانده ازگذشتگان میباشد، موقعیت جغرافیایی این واحد دربخش وسطی رودخانه های سرازیر شده ازالبرزمرکزی به سمت دریای مازندران قرار دارد. شهر گتاب تنوع کشاورزی و باغداری زیادی دارد و در گتاب بنگاه ارسال مستقیم کالا به شهرهای ایران بویژه تهران وجود دارد که انواع میوه‌جات و سبزی را به سایر مناطق ایران حمل می‌کند.[۲] اولین شهر دار این شهر علی‌پناه علی‌زاده می باشد

/ 0 نظر / 24 بازدید