سد آویدر

امکانات تفریحی داخل مجموعه  
نمایی از دریاچه و جزیره میان آن.

ورودی مجموعه توسط نگهبانی از سایر قسمت‌های جنگل جدا شده‌است.
ماهیگیری
اسب سواری
دوچرخه سواری
قایق سواری از نوع پدالی
قایق سواری از نوع موتوری (تندرو)

سد خاکی آویدر در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان در استان مازندران قرار دارد . این سد و دریاچه پشت آن دریاچه در فاصله ‌ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شده ‌است . سد خاکی آویدر در حقیقت متعلق به اداره آبیاری منطقه ‌است و دریاچه پشت سد نیز جهت تامین آب مورد نیاز زمین های زراعتی منطقه ایجاد شده ‌است .
 
موقعیت
این دریاچه در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۳۳ دقیقه شمالی و طول جغراقیایی ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه شرقی قرار دارد و ۱۲۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . روش دسترسی به این سد و مجتمع تفریحی  ، جاده‌ای به طول تقریبی ۵ کیلومتر است که از جاده اصلی ( نوشهر به نور ) منشعب می‌ شود . روستا‌ های نزدیک به این مکان تفریحی عبارتند از تاج الدین کلا  ، ملا کلا و صلاح الدین کلا ؛ که همگی از توابع شهرستان نوشهر هستند . دریاچه پشت سد مکان مناسبی برای رشد و نمو موجودات آبزی است و برخی از گونه‌ های ماهی و قورباغه در این دریاچه وجود دارد . گونه‌ های گیاهی این منطقه همانند سایر گونه ‌های گیاهی موجود در جنگل های مناطق شمالی ایران است .
 
امکانات تفریحی داخل مجموعه
نمایی از دریاچه و جزیره میان آن .
 
ورودی مجموعه توسط نگهبانی از سایر قسمت‌ های جنگل جدا شده ‌است .
* ماهیگیری
* اسب سواری
* دوچرخه سواری
* قایق سواری از نوع پدالی
* قایق سواری از نوع موتوری
 
سد خاکی آویدر در حقیقت متعلق به اداره آبیاری منطقه است و دریاچه پشت سد نیز جهت تامین آب مورد نیاز زمین های زراعتی منطقه ایجاد شده است . با این وجود  ، در این منطقه وجود این چنین دریاچه ای در قلب کوه همچون مرواریدی در دل صدف است و همین امر باعث شده تا گردشگران زیادی به این مکان جذب شوند . نزدیکی کوه و این دریاچه تقریبا وسیع زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است . ضمن اینکه وجود فضای باز اطراف دریاچه اطراق برای یک سفر یکروزه را ممکن می سازد . در هنگام شب دریاچه نور کافی ندارد . امکانات اولیه بهداشتی مثل آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی نیز در منطقه دیده نمی شود . به این ترتیب امکان سفر دو روزه و اطراق منتفی است . در قسمتی از دریاچه جزیره کوچکی ایجاد شده است که نشان می دهد قبل از این که سد خاکی احداث شود  ، تپه ای در این قسمت قرار داشته است . در داخل دریاچه گویا ماهی هم وجود دارد . به این ترتیب اگر به ماهیگیری و سکوت دلنشین طبیعت علاقه دارید  ، قلاب ماهیگیری خود را فراموش نکنید .
 
در داخل محوطه نیز امکانات تفریحی مثل اسب سواری  ، دوچرخه سواری  ، قایق پدالی و گردش دور دریاچه با قایق موتوری تدارک دیده شده است  ، که البته برای هر کدام نیز باید هزینه جداگانه بپردازید . در ایام خاص سال  ، مثل ایام نوروز و تابستان ازدحام جمعیت و نرخ خدمات بیشتر و کیفیت ارائه آن ها پایین تر است . نیروی انتظامی در این منطقه حضور ندارد و جز چند نگهبان محلی که تامین امنیت اداره آبیاری را بر عهده دارند  ، تدابیر امنیتی خاصی مشاهده نمی شود .
 
هوای منطقه به علت مجاورت با آب  ، کمی خنک تر و مطبوع تر از شهر است و از آنجا که منطقه هنوز کاملا شناخته شده نیست ( شاید هم به دلیل سرویس دهی مناسب )  ، منطقه تقریبا عاری از هر نوع زباله است .

منبع : http://vefagh.co.ir/

/ 1 نظر / 63 بازدید
سما

سلام عزیزم بیایید دست در دست هم بهترین انجمن دنیارو بسازیم ساخت بنر رایگان برای وبلاگ یا وبسایت شما دلیلی که می خوایم همکاریتون با ما بیشتر بشه؟ 1- بهترین نرم افزارای تبلیغاتی رو داریم که می تونی رایگان دانلود کنی 2- وبلاگ یا وبسایت خودتو تو قسمت تبلیغات انجمن تبلیغ کنی 3- از مطالب دیگران و نرم افزارهایی که واسه دانلود گذاشتن استفاده کنی 4- انواع انجمن ها رو میتونی پیدا کنی مذهبی - ادبی - هک و امنیت - کیلیپ - تست هوش و چندین انجمن دیگه 5- تو انجمنی که تخصص داری فعالییت کنی و مطلب بزاری خودتو به دیگران بشناسونی تا ازت بهره ببرن 6- از مطالب دیگران استفاده کنی و مشکلاتتو بگی و راحت حلش کنی 7- و چندین مزیت دیگه ................ منتظرتم با تشکر سر یزن